Ciąża, a pilates.
Każdy dobrze wie, że ciąża jest czasem w życiu kobiety, kiedy musi szczególnie troszczyć się o swoje ciało. Stąd też pojawia się często sporo lęku przed aktywnością. Zdarza się nawet, że lekarze zalecają oszczędny tryb życia. Tak, to prawda, ciąży nie powinno się przemęczać, ale nie jest to równoznaczne z leżeniem w łóżku jak kłoda przez dziewięć miesięcy (oczywiście, jeśli przebiega ona prawidłowo).
Czy pilates jest bezpieczny w ciąży?
Zdarza się, że ginekolodzy nie wiedzą do końca na czym polega dany sport, więc zapobiegawczo go odradzają. Warto wtedy wspomnieć, że aktywność fizyczna wcale nie musi być szalonym wyciskiem cardio, ale działać wręcz jak fizjoterapia. Przykładem takiej aktywności jest właśnie pilates. To, co często można przeczytać w naszych postach i wpisach na bloga, to właśnie kwestia uniwersalności tego sportu. Pilates może dać niezły wycisk, ale może też świetnie zadziałać rehabilitacyjnie. To powolne ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie. Nie ma tutaj ograniczeń – on jest dla każdego. Po prostu dla różnych grup są przeznaczone inne zestawy ćwiczeń. Dlatego odpowiedź na pytanie “czy pilates jest bezpieczny w ciąży?” brzmi z reguły “tak”. Wyjątkiem są jedynie wyraźne przeciwwskazania od lekarza.
Co można uzyskać, dzięki ćwiczeniu pilatesu podczas ciąży?
- wsparcie obciążonych mięśni i kręgosłupa,
- poprawa postawy, która często się zniekształca w tym czasie przez ciężki brzuch i większe piersi,
- łagodzenie dolegliwości bólowych,
- poprawa pracy jelit, zapobieganie zaparciom i hemoroidom,
- zmniejszenie prawdopodobieństwa tworzenia się rozstępów (ale pamiętaj, że jeśli się pojawią, to nic takiego – to pierwsze rysunki twojego dziecka)
- zapobieganie problemom z nietrzymaniem moczu,
- przygotowanie ciała do wysiłku, jakim jest poród (nieważne sn czy cc),
- wsparcie organizmu w regeneracji podczas połogu,
- lepsza kontrola oddechu,
- poprawa jakości snu,
- redukcja stresu,
- poprawne ułożenie dziecka do porodu naturalnego.
Kiedy można ćwiczyć pilates w ciąży?
Pilates będzie świetnym wyborem w każdym trymestrze, jednak w pierwszym zaleca się szczególną ostrożność z uwagi na statystycznie najwyższe ryzyko poronienia w tym czasie, dlatego najlepiej w tym okresie ćwiczyć z wykwalifikowanym trenerem.
Wskazówki na koniec.
Jeśli jako ciężarna chcesz ćwiczyć pilates w domu z tutorialami na Youtube, to koniecznie wyszukuj takie treści, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jeśli zaś chcesz ćwiczyć go w studio koniecznie poinformuj instruktora o ciąży. W Old Town Pilates Studio ciężarne zapraszamy na zajęcia indywidualne, w duecie, ale też na grupę Reformer dla ciężarnych, bądź Pilates Med. Skonsultuj się również przed zajęciami ze swoim lekarzem prowadzącym, czy nie widzi przeciwwskazań do treningu medycznego, bo tym jest właśnie pilates dla ciężarnych. Nie bój się pilatesu, on naprawdę może ci pomóc. Dbaj o siebie