Jak być zdrowym? Istota dobrego samopoczucia.

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o zdrowiu. Bio, eko, vege, gluten-free, fit, zero cukru, źródło witamin, stay hydrated, naturalne produkty, glow-up i inne tego typu hasła potrafią niekiedy przytłoczyć. Do tego media zasypują nas obrazami wiecznie szczęśliwych, atrakcyjnych ludzi. Często jednak ten obraz ma się nijak do rzeczywistego życia. Trzeba pamiętać o tym, że przepisem na zdrowie nie jest tylko piękny kontent w internecie, ale realne postępowanie, które sprawia, że twoje samopoczucie jest na wyższym poziomie.

 

Co w takim razie możemy zrobić dla siebie, aby zadbać o zdrowie?

 

  1. Staraj się spożywać regularne, wartościowe posiłki. Zapoznaj się z piramidą żywienia i buduj swoją dietę w taki sposób, by jednocześnie była przyjemnością dla twoich kubków smakowych, jak i dla organizmu. Nie musisz pilnować każdej kalorii i sprawdzać skrupulatnie skład każdego produktu. Najważniejsze, by zachować balans.
  2. Zadbaj o nawodnienie. Picie wody jest bardzo ważne. Wiele problemów zdrowotnych bierze się z takiego zaniedbania. Jeśli masz problem z pamiętaniem o wodzie, zainstaluj sobie aplikację, która będzie ci o niej przypominać. Zakup ładnej butelki filtrującej też na pewno nie zaszkodzi.
  3. Zatroszcz się o swój sen. Higiena snu bardzo wpływa na jego jakość. Każdy człowiek, nieważne czy to niemowlę, dziecko, nastolatek, dorosły czy senior, gdy jest niewyspany odczuwa często frustrujące skutki, dlatego nie znieważajmy tej części doby. Regularne pory zasypiania, wieczorna rutyna i ograniczenie ekranów przed snem z pewnością polepszą Twój sen..
  4. Pomyśl, czym oddychasz. Nie bez powodu lekarze zalecają wietrzenie mieszkania podczas choroby. Świeże powietrze jest istotne dla naszego samopoczucia, dlatego pamiętajmy o spacerach i otwieraniu okien w domu, ale również warto pilnować poziom nawilżenia powietrza. Nie trzeba chyba wspominać przy tym punkcie, że nikotyna to nic dobrego dla płuc.
  5. Higiena i porządek też mają duży wpływ na samopoczucie. W natłoku obowiązków może się zdarzyć trochę potknięć, ale pamiętajmy, że jeśli nie będziemy dbać o czystość naszych mieszkań, ubrań, ale też i ciała, prawdopodobieństwo na wystąpienie chorób znacznie się zwiększa. Osadzające się bakterie, zarazki, kurz i inne małe okropieństwa należy przepędzać. To trochę syzyfowa praca, ale ma ona ogromne znaczenie.
  6. Nawet, jeśli czujesz się dobrze, idź od czasu do czasu do lekarza na rutynowe badania. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli okaże się, że coś się dzieje z Twoim zdrowiem, nigdy tego nie zaniedbuj. Nawet małe niedobory pojedynczej witaminy mogą być przyczyną poważniejszego problemu, jeśli to zbagatelizujesz.
  7. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Może ono mieć też wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu. Staraj się znaleźć codziennie chwilę dla siebie, zrób sobie jakąś przyjemność, zrelaksuj się. Wiedz też, że w razie kryzysu, bądź nawet mniejszej trudności zasięgnięcie pomocy psychologa lub innego specjalisty nie jest żadnym wstydem.
  8. Aktywność fizyczna jest kluczem. Mogliście o tym przeczytać już w jednym z wcześniejszych wpisów, gdzie mówiliśmy o wpływie aktywności fizycznej na samopoczucie. To jest jedna z tych rzeczy, do której często trudno się zmotywować, ale po jej wykonaniu jest się zadowolonym. Nie musisz się codziennie katować i wylewać siódmych potów. W aktywności fizycznej ważniejszym aspektem jest regularność, niż stopień wysiłku. Dlatego tak bardzo lubimy pilates. Pozwala on na kontrolowany powolny ruch, który wzmacnia ciało i zwiększa zakres ruchowy jednocześnie nie dając po sobie poznać, jak dużo siły jest potrzebne, by sięgać po zdrowie. Ale uwaga, też niekoniecznie musisz ćwiczyć pilates codziennie, żeby być zdrowym. Czasem po prostu lepiej wybrać spacer lub wyjście na rower, niż wsiadać do auta. 

 

Mamy nadzieję, że dbacie o swoje zdrowie, bo “w zdrowym ciele, zdrowy duch” to wcale nie są puste słowa. Większość osób, które faktycznie zaczynają dbać bardziej o swoje zdrowie, nie żałują swojego wyboru. Pamiętajmy jednak, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Nikt nie jest idealny. Nie da się robić wszystkiego perfekcyjnie zdrowo – wtedy może się to skończyć obsesją, co już staje się niedobre dla zdrowia psychicznego, więc to by było zataczanie błędnego koła.

 

Troszczmy się więc o siebie, tak jak troszczymy się o naszych bliskich. Zasługujemy na to. 

Na koniec nie pozostaje nam powiedzieć już nic więcej niż “na zdrowie!” 🙂