Jak ćwiczyć, kiedy ma się alergię?

Zaczyna się wiosna. Najczęściej ta pora roku kojarzy się nam pozytywnie, ale ma też swoje negatywne strony. Sezon pylenia zbliża się wielkimi krokami. Jesteśmy pewni, że nie jest to najlepsza informacja dla sporej części naszych czytelników. Czy wiedzieliście, że wg alergologów około 40% Polaków jest dotkniętych alergią, a najczęstszym czynnikiem są właśnie pyłki roślin?

 

Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki są: nawracający katar, zatkany nos, kichanie. zapalenie spojówek suchy, męczący kaszel. Rozumiemy, że perspektywa treningu w połączeniu z tymi objawami, może nie być najatrakcyjniejszą wizją na spędzanie wolnego czasu. Chcielibyśmy jednak zachęcić Was, abyście się nie poddawali i nie rezygnowali z aktywności fizycznej, jeśli to miałby być jedyny tego powód. Mimo wszystko alergolodzy nadal ją polecają nawet w sezonie pylenia, ponieważ niesie ona za sobą masę korzyści, które przewyższają m.in. problemy z nieżytem nosa.

 

No dobra, ale w takim razie jak przetrwać trening w sezonie alergicznym?

 

  1. Wybierz aktywność, która nie będzie się odbywać na świeżym powietrzu. W okresie pylenia zdecydowanie zmniejszy to twój problem z oddechem, który i tak w czasie wysiłku bywa utrudniony.
  2. Zadbaj o to, by twoja odzież była suszona w domu, nie na balkonie. Niby oczywista rzecz, ale czasami zapomina się o tym, że przyspieszenie schnięcia prania przez wystawienie go na dwór może skutkować osadzaniem się pyłków na ubraniach.
  3. Pilnuj, by być dobrze nawodnionym i w miarę możliwości nawilżaj powietrze. To jest podstawa nawet, jeśli nie ćwiczysz, dlatego jeśli masz problemy zdrowotne, pamiętaj o tym, by nie dodawać sobie problemów.
  4. Dostosuj trening do swoich możliwości. Słuchaj swojego organizmu i zadbaj o niego szczególnie, gdy jest w okresie osłabienia. Dawaj z siebie 100%, ale miej na uwadzę, że każdego dnia twoje 100% może wyglądać inaczej.
  5. Osoby cierpiące na astmę alergiczną powinny pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie inhalator w razie trudności z oddychaniem.
  6. Skonsultuj się z lekarzem i dobierz odpowiednie dla ciebie leki przeciwhistaminowe. Ciekawostka – wapno w musujących tabletkach wcale nie pomaga, już dawno obalono ten mit.
  7. Największe stężenie pyłków w powietrzu, a więc też najsilniejsze objawy alergii, występują między 6:00 a 9:00 rano, dlatego najlepiej wybieraj późniejszą porę dnia.
  8. Unikaj ćwiczeń interwałowych – wybierz lepiej jednostajny, umiarkowany wysiłek.
  9. Pamiętaj o higienie. Częste mycie skraca życie? Nie w przypadku alergii. Trzeba pamiętać, że pyłki osadzają się na ubraniach, skórze, włosach. Dlatego sezon pylenia dla alergików oznacza częstsze pranie i prysznice.
  10. Unikaj czynników, które wzmacniają reakcję alergiczną – jest to między innymi alkohol, nikotyna, leki przeciwzapalne, infekcje i jednoczesne narażenie na wiele alergenów.

 

Pamiętajcie, że długofalowo, regularne treningi mogą nawet zmniejszyć objawy alergii. Ważna jest przy tym jednak rozwaga i uważna samoobserwacja. Właściwie dobrany sport i warunki ćwiczenia nie stwarzają zagrożenia dla alergików, a nawet wspomagają walkę z chorobą.

 

Psst… polecamy pilates w naszym studio, jeśli chcesz bezpiecznie ćwiczyć podczas sezonu pylenia. 😉