Pilates w sporcie

Często piszemy o pilatesie jako treningu prozdrowotnym, rehabilitacyjnym, zapobiegającym nawracającym bólom. Jednak to nie jedyne jego oblicze. Pilates to nie tylko trening niwelujący wady postawy czy zbawienna ulga dla naszego siedzącego trybu życia. To także doskonałe wsparcie i uzupełnienie dla osób aktywnych i sportowców.

Pilates skupia się na wzmacnianiu najsłabszych miejsc naszego ciała, a to one są najbardziej podatne na kontuzje przy uprawianiu sportu. Dodatkowo jest on oparty na pracy z oddechem, który też jest bardzo istotny przy każdym wysiłku fizycznym. Pilates to nauka utrzymywania stabilności i równowagi oraz wzmacnianie mięśni głębokich i całego core który jest centrum ciała i z niego wyprowadzany jest ruch kończyn. Każdy sportowiec potrzebuje stabilności, kontroli nad ciałem, koncentracji i zabezpieczenia przed powstawaniem kontuzji.

Umiejętności, które zapewnia trening pilatesu, takie jak kontrola, koordynacja, stabilność, równowaga, elastyczność i siła najpełniej uwidaczniają się w tańcu nowoczesnym czy balecie. Pilates jest od dawna elementem dodatkowego szkolenia profesjonalnych tancerzy.  Studio Josepha Pilatesa, twórcy metody, znajdowało się w tym samym budynku, co New York City Ballet – zespołu baletowego założonego przez George’a Balanchine’a. Balanchine i Pilates byli czołowymi przedstawicielami swoich dziedzin, którzy znali i cenili się nawzajem. Balanchine nazywał Pilatesa “geniuszem ciała” – nie bez przyczyny, bo właśnie dzięki ćwiczeniom na  reformerach jego tancerze osiągali tak niesamowite wyniki.

Jeśli uprawiasz jakiś sport amatorsko lub profesjonalnie, jesteś tancerzem/tancerką to trening pilatesu będzie doskonałym uzupełnieniem twojej codziennej rutyny treningowej. Zapewni twemu ciału trochę inny rodzaj ruchu, który wzmocni słabe strony pomijane przy tradycyjnych treningach, ograniczy ryzyko kontuzji i zapewni nowe możliwości i umiejętności.